Biznes i praca, Warto wiedzieć

Jak otworzyć lumpeks – o czym warto pamiętać podczas zakładania sklepu z odzieżą używaną

Prowadzenie sklepu z odzieżą używaną jest jedną z najpopularniejszych form biznesu wśród osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z indywidualną działalnością gospodarczą. Wpływ na to ma duży rynek zbytu, łatwość zakupu towaru i niewielkie koszty początkowe.

Podobnie jak w przypadku zakładania każdego innego rodzaju sklepu, rozpoczęcie działań prawnych i podjęcie ostatecznej decyzji powinno zostać poprzedzone głębszą analizą ryzyka. Oto pięć najważniejszych aspektów, nad którymi należy koniecznie zastanowić się przed założeniem własnego sklepu!

Biznesplan i opracowanie kosztów prowadzenia działalności

Pierwszym krokiem rozpoczęcia własnej działalności jest spełnienie wszystkich prawnych wymogów. Zalicza się do nich rejestracja działalności gospodarczej, wybór formy opodatkowania i sporządzenie biznesplanu. Wizyta w lokalnym Urzędzie Skarbowym i złożenie wniosku w dziale Ewidencji Działalności Gospodarczej nie stanowi większych problemów.

Inaczej jest w przypadku wyboru odpowiedniej formy rozliczania się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Odprowadzanie podatków jest dla wielu początkujących przedsiębiorców ogromnym wyzwaniem. Okazuje się jednak, że wybierając formę odprowadzana podatków na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, można w łatwy i szybki sposób samodzielnie dokonywać wszelkich opłat. Odpowiednio skonstruowany biznesplan powinien uwzględniać wszelkie koszty konieczne do poniesienia. Należy pamiętać aby zawrzeć w nim również opłatę za wynajem lokalu, media oraz koszty reklamy.

Używane ciuchy
Źródło: Pixabay

Lokal

Niezwykle ważna jest również odpowiednia lokalizacja sklepu. Wybierając miejsce położone na uboczu należy liczyć się z faktem, że przychód w końcowym rozrachunku okaże się niezadawalający. Warto pamiętać o tym, że głównymi klientami lumpeksów są kobiety. Z tego powodu najlepszy utarg osiągają sklepy, które są zlokalizowane w pobliżu targowisk i pasaży handlowych. To właśnie tego typu miejsca gwarantują stały przypływ klientów, dzięki którym możliwy będzie większy zysk. Istotne znaczenie ma również powierzchnia całego lokalu.

Do prowadzenia sklepu z odzieżą używaną wystarczy około kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni. Należy jednak uwzględnić również wyznaczoną przestrzeń na magazyn i zaplecze. Skuteczną sprzedaż odzieży używanej można prowadzić nawet w niewielkich lokalach. Ilość przestrzeni w tym rodzaju biznesu nie jest najważniejsza – klienci zdecydowanie chętniej kierują się korzystnymi cenami i ogólną lokalizacją sklepu.

Marketing i działania reklamowe

Reklama jest dźwignią handlu. Z tego właśnie powodu istotnym aspektem tego, jak otworzyć lumpeks i zyskać znaczne przychody, jest zdecydowanie się na odpowiednie działania marketingowe. Zalicza się do nich nie tylko rozprowadzanie ulotek, ale też wprowadzanie odpowiednich promocji oraz rabatów.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wielu właścicieli sklepów z odzieżą używaną decyduje się na promowanie swojego lokalu w Internecie. Możliwość zapoznania się z typem sprzedawanych ubrań i informacja o przecenach towaru przyciągają znaczną ilość klientów.

Wpływ na to ma również fakt, że lumpeksy w ostatnich latach zyskują na popularności wśród młodych ludzi. Pokolenia te chętnie dzielą się swoimi opiniami w mediach społecznościowych, przez co marketing internetowy jest w tym przypadku bardzo skuteczny.

Towar

Nie należy jednak zapominać o tym, że kluczem do osiągnięcia sukcesu jest wybór towaru, który będzie atrakcyjny dla klientów. Sklepy z odzieżą używaną można znaleźć na niemal każdej ulicy w większym mieście. Z tego powodu najłatwiejszym sposobem wyróżnienia się wśród konkurencji jest dostarczanie ubrań, które będą zadbane i czyste.

Ważny jest również sposób nabywania towaru. Zakup w hurtowniach jest łatwiejszy, jednak rzadko opłacalny. Lepszym sposobem jest znalezienie osobistego importera, który będzie dostarczał produkty cechujące się wysoką jakością. Czynnikiem przyciągającym klientów jest też kraj pochodzenia odzieży. Ubrania z Anglii, Włoch oraz Francji są najczęściej najnowsze, przez co konsument również chętniej wybiera produkty rodem z tych krajów.

Suszące się używane ciuchy
Źródło: Pixabay

Czy handel odzieżą używaną jest opłacalny?

Otworzenie własnej działalności jest dla wielu początkujących osób sporym wyzwaniem. Ilość koniecznych do wypełnienia dokumentów, znajomość prawa podatkowego oraz sprawne zarządzanie sklepem mogą w pierwszym etapie wydawać się przytłaczającym obowiązkami.

Własny lumpeks jest jednak znakomitym sposobem na inwestycję dla osób, które dysponują ograniczonym kapitałem. Popularność lumpeksów sprawia, że ta gałąź handlu w ostatnich latach rozkwita. Zakup używanych ubrań jest dla wielu osób podążaniem zgodnie z filozofią ekologiczności i oszczędności. W niektórych sklepach z odzieżą używaną można znaleźć bowiem rzeczy, które praktycznie nie noszą śladów użycia.

Otworzenie własnego lumpeksu w większości przypadków jest łatwym sposobem na pomnożenie swojego kapitału. Warto jednak pamiętać o tym, że najważniejszym aspektem prowadzeniu każdego biznesu jest rozsądne zrównoważenie wydatków i kosztów.